SITE MAP

EMAIL Webmaster

North Yorkshire Short Mat Bowling Association

Visitor No:

Hit Counter

12 - PHOTO GALLERY - 2015/16

(Created 16/8/15)

 

For photos taken in previous seasons select one of the following

2002/03   2003/04   2004/05   2005/06   2006/07   2007/08   2008/09   2009/10   2010/11   2011/12  2012/13  2013/14   2014/15

 

(For a full size version of any picture double click on it)

May 21/22

Cambridgeshire visit WRSL

LADDER WINNERS

Joyce Hughes (WRSL) and Peter Paddy (CSMBA)

 

The visiting team from Cambridgeshire

 

May

POTTERS OVER 50s

PAIRS WINNERS

Derrick Johnson (Easingwold)  & Paula Mcallum (Durham)

April 8th

National Pairs Finals

Ben Render - Danny Langdon NATIONAL PAIRS CHAMPIONS

Danny Langdon       Ben Render

 

April 2

National Mixed Fours Finals

NATIONAL MIXED FOURS CHAMPIONS

Danny Langdon   Joyce Perry    Jane Rudd    Ben Render

(with ESMBA president George Clarke)

Mar 19

18th LITTLE CUP

WINNERS

Anne Whitehead  Jill Newsome  Geoff Whitehead  Geoff Dye

RUNNERS UP

Jane Rudd  Ben Render  Joanne Senior  Joyce Perry

Mar 12/13

NESMBA Championships

 

   

   

Arthur Jackson accepts Division 2 winners Shield for North Yorkshire

Clint Crowther accepts Division 1 winners Cup for Stockport Metro league

(both the above with NESMBA Chairman Graham Foote)

 

Stockport Metro league team celebrate their historic victory

 

David and Joseph Newsome - Northern Pairs Champions

Tony Farrer with Walter and Margaret Stockhill - Northern Triples Champions

 

Andy Miles accepts the County Shield for West Yorkshire

 

Rogues gallery - the weekends umpires

Feb 27

KVL Challenge Cup

WINNERS

KNARESBOROUGH

Feb 13

BSA Richard Lund Triples

WINNERS

Joanne Senior  Mick & Anne Ridge

RUNNERS UP

Alan Banthorpe  Gill Fletcher  Harry Welch

FUTURE WINNERS(?)

Daniel Agar  Lauren & Ben Finch

(all pictured with Julie Lund)

Jan 30

Easingwold Triples

WINNERS

Gladys Elliot    Alan & Paula McCallum

RUNNERS UP

Mick & Anne Ridge     Andrew Leng

Jan 23

BSA High Fives

WINNERS

James Clark    James Potter    Jill, Joseph & David Newsome

RUNNERS UP

Janet Clark    Geoff & Ann Whitehead    Roger & Diane Ellis

(Photos courtesy Richard Good)

Jan 10

County Fours Championship

WINNERS

David Newsome    Roger Ellis    Danny Langdon    James Clark

RUNNERS UP

Dave Edwards    Paul Williamson    Anne & Dave Herbert

Jan 9

County Singles Championship

WINNNER & RUNNER UP

Danny Langdon & Francis Boatman

(with Chairman Pat Jones)

Jan 3

Scarborough Pairs

WINNERS

Dennis Thornburn & Cyril Ruston

Dec 19

County Junior Championship

     

    

WINNER

Jamie Trigg

RUNNER UP

Daniel Agar

TARGET Competition

Winner - Daniel Agar          Runner up -  Lauren Finch

Dec 13

County Triples Championship

      CHAMPIONS

Danny Langdon  Jane Rudd  Ben Render

RUNNERS UP

Richard Clark  Elaine Clark  Matthew Jackson

Dec 12

County Pairs Championship

   CHAMPIONS

Ben Render  Danny Langdon

RUNNERS UP

Neil Flynn  Alan Banthorpe

Nov 21

County Mixed Fours Championship

    CHAMPIONS

Dennis Jarvis   Doreeen Sorley   Sue Pittham    Arthur Jackson

RUNNERS UP

Neil Flynn   Jean Rhodes   Carolyn Barthram   Alan Banthorpe

Nov 22

A team v B team

The A team for the Home "Derby" against the B team
Oct 25

B team v West Yorkshire

The B team which drew against West Yorkshire
Oct 4

Premier team v Stockport

The winning team for the first Premier ICC fixture of the season