SITE MAP

EMAIL Webmaster

North Yorkshire Short Mat Bowling Association

Visitor No:

12 - PHOTO GALLERY - 2013/14

(Created 17/9/13)

 

For photos taken in previous seasons select one of the following

 

2002/03   2003/04   2004/05   2005/06   2006/07   2007/08   2008/09   2009/10   2010/11   2011/12  2012/13

 

(For a full size version of any picture double click on it)

 

August 2nd/3rd

WRSL visit Norfolk

Teresa Goldsmith and Arthur Jackson

 

Mick Boswell  Margaret Manfield  Allan Meek

July 20

WRSL

Anthony Burrell Trophy

(courtesy D Beardsley

WINNERS

Lucy Hubbard  Dennis Jarvis  Gill Fletcher

May 17-18

WRSL v Cambs

 

 

 

The Cambridge visitors and the White Rose team

 

Roy Everitt presents the Shield to Arthur Jackson

April 10th

VOY league

KO Cup Final

WINNERS - Great Ouseburn A

 

Doug Child   Roger Green   Brenda Benson   Rose Haynes

Simon & Megan Holtby   Paul Williamson   Paul Whitcombe

RUNNERS-UP Easingwold I

Fred & Audrey Wood   Derrick Johnson   David Brown

Jenny Toase   Mike Souter   Norman Clarkson   David Hunton

April 3-6

National Finals

 

 

 

SINGLES

Ben and Sean in action in the Semi Finals

 

WINNER & RUNNER UP

Roger Wiggins (Oxford) and Ben Pay (Hampshire)

PAIRS

WINNERS - Alan Jones & Allan Wiiliams

(Shropshire)

 

RUNNERS UP - Jon Pitcher & Craig Strong

(W Midlands)

 

TRIPLES

WINNERS - Bronagh Malone, James Smith, lee Toleman

(Devon)

 

RUNNERS UP - Nigel Nichols, Nicholas Truscott, Peter Hoare

(Cornwall)

 

FOURS

WINNERS -  Ed Sawbridge, Lee Hall, Chris Weston, Chris Hopkins (Northants)

RUNNERS UP -  Andy Jones, Darren Cookson, Ste Packer, Kev Siddle

(W Midlands)

April 1st

KVL KO Cup

WINNERS - Great Ouseburn

 

Doug Child Roger Green Brenda Benson

Simon & Megan Holtby Rose Haynes Paul Williamson

RUNNERS UP - St Cuthberts

Arthur Jackson Daphne Thompson Ian Battersby

Liz White Harry Welch Jeremy White

March 28-30

World Championships

ENGLAND WORLD TEAM 2014

Ben (back row right)

Dave (middle row 2nd from right)

Jacinita (front middle)

March 29th

NYSMBA

LITTLE CUP

WINNERS

Dennis Jarvis   Doreen Sorley   Arthur Jackson   Sue Pittham

RUNNERS UP

Robert & Lesley Harris  Jim & Jean Weatherill

(with Chairman Pat Jones)

March 15/16

NESMBA Championships

Barnard Castle

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SINGLES

 

Winner - Royston Lewis

Runner up - Steve Packer

 

PAIRS

 

Winners - Steve & John Packer

Runner up - Liam Smith & Peter Roberts

 

TRIPLES

 

Winners - Darren Cookson, Royston Lewis Andy Miles

Runners up - Paul Mason Wynn Thompson Bill Burn

 

FOURS

 

Winners - Royston Lewis  Hazel Cookson  Paul King  Darren Cookson

Runners up - Anne Ridge  Ben Render  Andrew Leng  Mick Ridge

 

DIVISION 1 WINNER - West Yorkshire (Steve Packer - captain)

 

DIVISION 2 WINNER - North Yorkshire (Arthur Jackson -captain)

 

Rose Haynes and Ben Render from North Yorkshire in action in the Pairs

 

Umpire Joseph Newsome sorts out the critical last end measure to determine the Triples winners

(after a shaky start (l/h photo) he got it right!!)

 

COUNTY SHIELD Winners West Yorkshire

Barry Cookson with the Shield

Steve Packer and his team

(Note the good looking guy with the 'tache who has crept into all the photos is our Chairman for the year, Alan McAllum from Durham)

General views of both halls

and

Umpires photo courtesy

Roger Moores

 

March 8

England U21

 

Welcome by NYSMBA Chairman - Pat Jones

 

The North Yorkshire Team

 

The England team with Brian Claessen

February 22nd

Kyle Valley Challenge Cup

 

WINNERS - GREAT OUSEBURN

 

Simon Holtby   Paul Williamson    Rose Haynes    Roger Green 

Megan Holtby   (Doug Childs - gone home!)

 

RUNNERS UP - RASBERT

 

Gordon Cripps    Dennis Jarvis    Maureen Lilliman    Arthur Jackson 

Harry Welch    Daphne Thomson

February 15th

Richard Lund Triples

WINNERS

Jayne Rudd    Joanne Senior    Mike Carter

with Julie Lund

February 1st

BSA High Fives

WINNERS

Janet Clark  Diane & Roger Ellis  Anne & Geoff Whitehead

RUNNERS UP

Roger Green  Paul Williamson

(with Simon & Megan Holtby and Les Lambert)

THIRD

Pat Lawry  (with George McDowell  Keith Tingay  Geoff Kelleher  Ray Lawson-Howe)

FOURTH

David Newsome (with Jill & Joseph Newsome  Danny Langdon  James Clark)

(all pictured with Martin Prest - competition sponsor)  

January 25th

Easingwold Open Triples

WINNERS

Doreen Sorley  Dennis Jarvis  Sue Pittham

January 5th

County Triples Championships

WINNERS

Roger Green  Rose Haynes  Simon Holtby (with Chairman Pat Jones)

RUNNERS UP

Edward, Jacinta and Gareth Townend

January 4th

County Singles Championships

WINNER & RUNNER-UP

Ben Render & Sean Conroy

(with Joseph Newsome - Vice Chairman)

December 21st

County Juniors Championships

U18 SINGLES

Winner - Danny Langdon       Runner up  -  Jamie Smith

(with Chairman Pat Jones)

 

 

MEGAN IN ACTION

 

 

TARGET COMPETITION

Winner - Danny Langdon       Runner up  -  Megan Holtby

December 15th

County Fours Championships

WINNERS

Roger Green  Rose Haynes  Simon Holtby  Megan Holtby

 (with Joseph Newsome - Vice Chairman)

RUNNERS UP

James Clark   Jake Potter   Danny Langdon    David Newsome

December 14th

County Pairs Championships

WINNERS

Rose Haynes  Simon Holtby

RUNNERS UP

Sean Conroy   Joseph Newsome

(with Pat Jones - Chairman)

December 6th

County Mixed Fours Championships

WINNERS

Gareth & Jacinta Townend  Jaynes Rudd  Ben Render

 

RUNNERS UP

Gordon & Linda Raggett  Dave and Anne Herbert

 

SCENE  FROM SEMI FINAL

 

December 1st

A team v West Midlands

COUNTY 'A' TEAM

Full squad

(minus Dave Herbert, substituted by Arthur Jackson)

November 9th

North Duffield Triples

WINNERS

Danny Langdon    Gordon Raggett    Dave Herbert

RUNNERS UP

David Newsome    Jo Newsome    James Clark

(pictured with North Duffield Chairman Nobby Clark)

October 19th

VOY league Pairs Day

 

WINNERS - Easingwold

Jim Almond  John Pennock  Peter Stokes  Keith Hughes

Betty Almond  Pam Walker  Joyce Hughes  Jean Woodhouse

RUNNERS-UP - Knaresborough

Sandra Forrester  Lesley Harris  Robert Harris  Derek Beardsley

Jean & Jim Weatherill Pat Beardsley  Morely Forrester

September 14th

County Teams

Practice Day

A

B

C

These photos show only the players who attended Practice Day

 

There were players missing from both A and B teams

 

The C team will be picked from all those showing interest