SITE MAP

EMAIL Webmaster

North Yorkshire Short Mat Bowling Association

Visitor No:

Hit Counter

Reset on 2/10/09

PHOTO GALLERY - 2009/10

(Created 12/9/09)

 

September 19th 2010

David Moore MemorialTrophy

WINNERS - White Rose Summer league

Margaret Moore presents the Trophy to Arthur Jackson

September 12th 2010

WRSL Presentation

LEAGUE WINNERS - KNARESBOROUGH 'A'

Captain Derek Beardsley (r) receives the Shield from Arthur Jackson

June 14th 2010

WRSL v Durham

COOLEDGE CUP

WRSL Captain Arthur Jackson with the Cup

(only "on loan" says Durham's Captain Ken Stout!)

May 8th-9th 2010

WRSL v Cambridgeshire

(Photos by Derek Beardsley)

Arthur Jackson receives back the Trophy from Roy Everitt

 

The two teams

April 17th 2010

13th Little Cup

WINNERS

Nonie Little surrounded by

Penny Whitham    Barry Crossland    Sheila & David Loraine

April 8th 2010

Kyle Valley League

KNOCKOUT CUP WINNERS - KNARESBOROUGH A

Derek Beardsley  Pat Beardsley

Jean Weatherill   Jo Hearld   Pat Jones   Bryan Jones

April 2010

Ryedale league

(photo courtesy Len Bradley)

HELMSLEY SMBC

RYEDALE LEAGUE & TILLEY CUP WINNERS

 

Left to right

Martin Bowes, Jackie Clark, Peter Scott, Hilda Thomas, Ray Garbutt, Len Bradley, Geoff Clark, Matt Fenwick, Colin Lofthouse, Alan Russell,  Steve Coupland, John Leckenby, George McDowell, Pam Bradley

March 20th/21st

NESMBA Championships

Barnard Castle

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

1. PRESENTATION

Chairman Bernard Fennell & Championship Secretary Andy Miles

 

2-4 SINGLES WINNER

Bronagh Malone

 

5. PAIRS WINNERS

Rhona Mason   &   Scott Smith   (with Bernard)

 

6. PAIRS RUNNERS UP

Ellen   &   Ivan Lunn    (with Bernard)

 

7. TRIPLES WINNERS

Keith Worrall   Darren Cookson   Royston Lewis   (with Bernard)

 

8. FOURS WINNERS

Mark Breame  Simon Smith  May Precious  Val Smith

 

9. COUNTY SHIELD

David Rutt accepts the Shield for Humberside

 

10. IC LEAGUE CHAMPIONS

Most of the North Yorkshire 'A' Team

March 7th 2010

Final match v W Yorks A

   The County 'A' team 2009/10

(Pat Beardsley also played - can you spot her!)

February 27th 2010

Kyle Valley League

17th Challenge Cup

WINNERS

Harry Welch    Ken & Ann Thompson    Arthur Jackson 

 Daphne Thompson    Gordon Cripps 

RUNNERS UP

Derek & Pat Beardsley  Jo Hearld   Pat & Bryan Jones  Jean Weatherill

February 20th 2010

7th County Championships

SINGLES

WINNER

Nathan Kotek with Vice Chairman John Bunting

 

Runner up David Newsome with Nathan Kotek

 

Spectators enjoying the Final !!

February 15th 2010

8th County Championships

JUNIORS

JUNIOR CHAMPION

Nathan Kotek

with John Bunting (Vice Chairman) & Noel Clark (Chairman)

JUNIOR RUNNER UP

Charlotte Clark (with grandad)

Target Competition Champion

with John Bunting

 

UMPIRE

Rose Haynes

February 13th 2010

BSA High Fives

WINNERS

Mary Stonehouse   John Myers   Trevor Collyer

Heather Myers   Simon Allan

February 7th 2010 Ralph Parsons

........receives his award for playing in 100 County games from A team Vice Captain Rose Haynes

February 6th 2010

7th County Championships TRIPLES

WINNERS

David, Jill and Joseph Newsome

January 30th 2010

16th Easingwold Triples

WINNERS

Richard Lochman   David Newsome & Joseph Newsome

January 16th 2010

11th Swinton Triples

WINNERS

Colin Burdon    Brian Flintoff    Brian Higgs

December 12th 2009

7th County Championships

MIXED FOURS

WINNERS

Geoff Whitehead    Lynda Tranmar    Anne Whitehead     Geoff Dye

RUNNERS UP

Ben Render    Jayne Rudd    Bronagh Malone   Richard Lochman

December 6th 2009

7th County Championships

FOURS

WINNERS

Matthew Barnsley   Nathan Kotek   Charlotte & James Clark

RUNNERS UP

Richard Lochman   David Newsome   Jo Newsome   Ben Render

WHICH IS THE BEST WAY IN?

Matthew studies the head

December 5th 2009

7th County Championships

PAIRS

Tense moments in the Semi-Finals

WINNERS

Bronagh Malone & Trevor Hanlon with Chairman Noel Clark

RUNNERS UP

Nathan Kotek & Francis Boatman

November 15th 2009

County A team v Humberside A team

Arthur Jackson

........with his award for playing in 100 County games - the 3rd player to achieve this distinction.

 

November 2009 ROSE HAYNES

North Yorkshires first lady Umpire

November 29th

Match v Stockport

The County 'A' team 2009/10
November 1st

Match v Derbyshire

The County 'A' team 2009/10
October 24th 2009

12th VOY Pairs Tournament

General view of the Galtres Sports Hall

WINNERS

Pat Adams  Danny Brown  Pat Banthorpe  Barry Simmonite

Jim Adams  Margaret Mellors  Lucy Hubbard  Alan Banthorpe