SITE MAP

EMAIL Webmaster

North Yorkshire Short Mat Bowling Association

Visitor No:

Hit Counter

Reset on 4/10/09

PHOTO GALLERY - 2008/09

 

 

July 2009

SHORT LAWN BOWLS

 

Ralph Suttill of Knaresborough SMBC has constructed this rink in his garden.

Surely this is a first?

(I understand it bowls better than many of our village halls!)

 

 

28th June 2009

Junior match v St. Albans

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

1. General view

 

 

2. Charlotte Clarke sorts out a tight measure

 

 

 

3. Tom, Edward and Thomas study the head

 

 

 

4. St. Albans players in their smart playing strip

 

 

 

5. One of the younger St. Albans girls

 

 

6. Tom in action

 

 

7. Our team

 

 

8. Both teams

3rd May 2009

WOODBRIDGE TROPHY

 

OUR TWO TEAMS

Nick Potts  James Clark  Charlotte Clark  Nicole Baddeley

Nathan Kotek  David Newsome  Matthew Jackson  James Lambert

 

26th April 2009

The 12th Little Cup

WINNERS

Nonie Little presents the Cup to

David Daddy  Eric Richardson  Gary Burnham  Jean Calvert

 

RUNNERS UP

Richard Lochman  David Newsome  Joeseph Newsome  Ben Render

with

Michaela Little

 

THE FUTURE

Jill Newsome with two of her young players from Riccall school        both  9 years old

Scarborough League

2008/09

(Photos courtesy of Barry Crossland)

FOLKTON & FLIXTON

Winners of the Scarborough League and the KO Plate

Barry Crossland  Ian Whitham  David Loraine  Graham Sherburn Tony Birdsall

Sheila Loraine  Joan Crossland  Linda Sherburn

April 2-5 2009

ESMBA National Finals

  PEAR TREE FARM - ALDWINCLE - always a winner!

The unofficial home of most of the North Yorkshire Finals squad!

March

VOY Pairs Cup

KVL Triples Cup

 

(Photos courtesy of Eric Richardson)

DOUBLE KO CUP WINNERS - BOROUGHBRIDGE 'A'

TRIPLES

Ken Lambert   Gary Burnham   Eric Richardson   Paul Williamson

Keith Smallwood    Jean Calvert

PAIRS

Keith Smallwood   Eric Richardson   Jean Smallwood   Paul Williamson

Ken Calvert   Ken Lambert   David Daddy   Jean Calvert

 

March 29 2009

ESMBA National U18 Finals

NATIONAL U18 SINGLES CHAMPION

A first for North Yorkshire

DAVID NEWSOME

The lower picture shows David  with

ESMBA Chairman, Chris Hopkins and

his opponent in the Final, Adam Freeman from Warwickshire

March 21st/22nd

NESMBA

2009 Championships

 

1.

2.

3.

4.

5.

1. SINGLES FINALISTS

Kevin Siddle and Champion Geoff Whitehead

2. TRIPLES RUNNERS UP

Roger Green  Rose Haynes  Gareth Townend

3. FOURS RUNNERS UP

Roger Green  Geoff Whitehead  Geoff Dye  Anne Whitehead

4. FOURS WINNERS

Adam & Scott Smith  Bill Burn  Louise Smith

5. DIVISION 1 WINNERS

Most of West Yorkshire 'A'

March 2009

Selby League

Division 1

WINNERS

Selby Working Mens Club (SWMC)

 

Back Row

Vic Willis  Barry Emmerson  Geoff Dye  Avril Coates   David Holmes

Front Row

Geoff Whitehead  Fred Drury  Barbara Emmerson  John Coates

March 14th 2009

County Tournament

Arthur Rathmell sorts out a tricky measure
February 28th 2009

Kyle Valley League

16th Challenge Cup

WINNERS

Danny Brown   Barry Simmonite   Derek Williams   Roy Smith

Alan Banthorpe   Pat Bennett

RUNNERS UP

 Joyce Walmsley  Tim Bowes  Colin Mackay

Brian Stoker  Mary Sweeney  Sylvia Mackay

February 14th 2009

4th High Fives

WINNERS

(Matt Fenwick BSA Chairman) Ben Render

Richard Lochman Joseph Newsome Jayne Rudd David Newsome  

RUNNERS UP

 Ian Witham   Sheila & David Loraine   Linda & Graham Sherburn

January 31st 2009

7th County U18 Singles Championship

WINNER & RUNNER UP

 David Newsome   James Lambert

TARGET WINNER & RUNNER UP

 David Newsome   Nicole Baddeley

THE CONTESTANTS

Thomas   Shem   Nick   Ryan   Liam

Jonathan   Charlotte   Nicole   Matthew J

David   Matthew B   Nathan   Aaron   James C   James L

(Edward missing!)

January 24th 2009

15th Easingwold Triples

WINNERS

 Joseph Newsome   David Newsome   Richard Lochman

January 11 2009

6th County Triples Championships

WINNERS

 Gareth Townend    Rose Haynes    Roger Green

RUNNERS UP

Alex Robinson    Sarah Boatman    Francis Boatman

January 10 2009

6th County Singles Championships

WINNER

 Geoff Whitehead (with Noel Clark)

RUNNER UP

Jo Newsome (with Noel Clark)

 

ACTION FROM THE SEMI-FINALS

Jo Newsome  v  Paul Williamson (Mat 3)

Derek Williams (Umpire)

Alex Robinson  v  Geoff Whitehead (Mat 4)

 

December 20th 2008

2nd County Mixed Fours Championships

WINNERS

 David Newsome   Marlene Jackson   Jill Newsome   Jo Newsome

RUNNERS UP

Alex Robinson   Bronagh Malone   Ben Render   Jayne Rudd

December 14th 2008

Achievement Award

Jean Calvert - 100 Inter County games

Captain Ralph Parsons presents Jean with a commemorative trophy

December 7th 2008

6th County Fours Championships

WINNERS

Richard Lochman   Jo Newsome    Ben Render    David Newsome

RUNNERS UP

Ken & Jean Calvert     Rose Haynes     Gary Burnham

December 6th 2008

6th County Pairs Championships

WINNERS

John Coffey    Richard Lund

RUNNERS UP

Gareth & Jacinta Townend

October 25th 2008

11th VOY

Pairs Tournament

WINNERS

Jim Weatherill   Bryan Jones   Derek Beardsley   Peter Strike

Jean Weatherill    Pat Jones   Pat Beardsley   Jo Hearld

June 13th 2008

England Trials

 

GARETH TOWNEND

Our counties first player to qualify for the National squad