SITE MAP

EMAIL Webmaster

North Yorkshire Short Mat Bowling Association

Visitor No:

Hit Counter

Reset on 4/10/09

PHOTO GALLERY - 2007/08

 

 

April 12th

11th Little Cup

WINNERS

David & Joseph Newsome,  Nonie Little,  Ben Render  Richard Lochman

RUNNERS UP

Pat & Derek Beardsley,   Nonie Little,   Pat & Bryan Jones

(you need a new pair of socks Bryan!!)

March 15th/16th

NESMBA Championships

2008

 1

2

3

4

5  

6

7

1 FOURS WINNERS

Arthur Jackson  Geoff Dye  Anne Whitehead  Geoff Whitehead

2 TRIPLES WINNERS

Graham Fish  Ellen Lunn  Ivan Lunn

3 TRIPLES RUNNERS UP

Joseph, Jill and David Newsome

4 COUNTY SHIELD WINNERS

STOCKPORT - Leslie and Bernard Fennell

5 PAIRS WINNERS

Steve Danby  Dave Coultas

6 PAIRS RUNNERS UP

Bob Jolley  Jack Lewis

7 TEESDALE LEISURE CENTRE

General view of the Pairs semi-finals

March 1st 2008

Kyle Valley League

15th Challenge Cup

WINNERS - HAMBLETON

Derek Williams   Danny Brown    Bryan Foster

Pat Bennett  Alan Banthorpe   Pat Banthorpe

RUNNERS UP - YOREDALE

Bill Thompson   Tim Bowes   Brenda Stoker

Joan Thompson   Pam Boyes   Brian Stoker

February 9th 2008

BSA High Fives

WINNERS

David Newsome  Jo Newsome  Ben Render  Richard Lochman

Jayne Rudd (with BSA Chairman Matt Fewwick)

RUNNERS UP

Pat Beardsley  Bryan Jones  Pat Jones  Roger Green  Derek Beardsley

January 26th 2008

14th Easingwold Open Triples

 

WINNERS

Betty Almond   Joyce Hughes   Jim Almond   (Easingwold SMBC)

RUNNERS UP

Richard Lochman   David Newsome   Joseph Newsome

(E. Cottingwith SMBC)                (N. Duffield SMBC)

January 19th 2008

1st County Mixed Fours Championships

 

WINNERS

John Clifton    Len Bradley

Hilda Thomas   Pam Bradley

(Helmsley SMBC)

OFFICIALS for the day

Clive Scholefield (Umpire)     Eileen Bunting(Competition Secretary)

 Noel Clark (Chairman)       John Bunting (Vice Chairman)

January 6th 2008

5th County Triples Championships

 

WINNERS

Geoff & Anne Whitehead and Geoff Dye

(Tate & Lyle SWC)

RUNNER UP

Sheila & David Loraine and Linda Sherburn

(Flixton SMBC)

January 5th 2008

5th County Singles Championships

WINNER

Gareth Townend (N. Duffield SMBC)

 with John Bunting (Vice-Chairman)

RUNNER UP

David Newsome (N. Duffield SMBC)

 with John Bunting (Vice-Chairman)

December 8th 2007

6th County U18 Championships

 

WINNER

Ben Render (Crossgates SMBC) with Noel Clark (Chairman)

RUNNER UP

Gareth Townend (N. Duffield SMBC)

TARGET COMPETITION WINNER

Ben Render (Crossgates SMBC)

December 2nd 2007

5th County Fours Championships

WINNERS

Geoff Dye     Ann & Geoff Whitehead     Roger Green

RUNNERS UP

Alan Russell    Hilda Thomas    Pam Bradley    Steve Coupland

 

December 1st 2007

5th County Pairs Championships

WINNERS

Alan Banthorpe & Brian Foster

RUNNERS UP

Derek & Pat Beardsley

October 27th 2007

Vale of York League

Pairs Tournament

WINNERS - Easingwold A

Sally Roocroft  Andrew Mather   Dennis Mather   Simon Holtby

Audrey Wood   Fred Wood   Jean Mather   Barbara Topping

 

October 14th 2007

NYSMBA 1st team

vs

Derbyshire

DENNIS JARVIS - 100 NOT OUT

Dennis Jarvis receives his trophy from Ralph Parsons in recognition of a fine achievement of playing in 100 Inter-County fixtures

September 15th 2007

3rd

David Moore Challenge

Bryan Foster presents the Cup to Kyle Valley captain Ralph Parsons and commiserations to White Rose captain, John Bunting