SITE MAP

EMAIL Webmaster

North Yorkshire Short Mat Bowling Association

Visitor No:

Hit Counter

12 - PHOTO GALLERY - 2017/18

(Created 17/8/17)

 

For photos taken in previous seasons select one of the following

2002/03   2003/04   2004/05   2005/06   2006/07   2007/08   2008/09   2009/10   2010/11   2011/12  2012/13  2013/14   2014/15   2015/16  2016/17

(For a full size version of any picture double click on it)

19/20 May

 

WRSL V CAMBS

       

Robert Mumford receiving the trophy from

Gerry Russell (Cambs Captain)

 

David Brown, WRSL winner of the bowls drive                  

Marion Cooper, Cambs winner of the bowls drive

 
April 12th

National Singles

    Danny with Runners up Cup

(with ?? and President George Clarke)

 

Danny and Bronagh in action

 

April 7th

National Mixed Fours

Plate Competition Winners

Joseph, Jill and David Newsome and Lynda Tranmer

Scarborough League

2017/18

   Crossgates A and Crossgates B

Winners and runners up in both league and Cup

March 25th

England U21 v Wales

Our brilliant Juniors

Lauren Finch   Cameron Breeze    Daniel Agar

Mar 16/17/18

World Championships

SWEDEN

TRIPLES WORLD CHAMPIONS

Adam Smith    Danny Langdon    Gareth Davies

FOURS - 3rd place

Lawrence Moffatt  Anthony Fautley  Lee Toleman  Paul Pomeroy

All to play for

Lee & Bronagh Toleman  Lawrence Moffatt  Danny Langdon

Mar 17/18

NESMBA Championships

Barnard Castle

 

 

Northern England Triples Champions 2018

James Clark  Steve Duffin  David Newsome

 

 

General scenes from the Saturday

Teesdale Leisure Centre

Barnard Castle

Feb 25

A team

North Yorkshire A team

(for final game against Durham)

Feb 25 NY B  v  WY B

Vice Chairman Rose Haynes presents Bryan Jones with a plaque to recognise his 100th county game

Feb 24

KV league Challenge Cup

WINNERS - Great Ouseburn

John Price Brenda Benson Rose Haynes Matthew Jackson 

Simon & Megan Holtby

RUNNERS UP - EASINGWOLD 1

Rod Dawson Fred Wood Dave Hunton Norman Clarkson

David Brown Derick Johnson

Feb 11

Richard Lund Triples

WINNERS

Dennis Jarvis  Sue Pittham  Arthur Jackson

2nd

David Newsome

3rd

Pat Lawrie

4th

Peter Hawkett

Jan 27

Easingwold Triples

WINNERS

The Newsome tribe

RUNNERS UP

Matthew Jackson  Les Lambert  John Price

3rd PLACE

Stuart & Sue Parton  Robert Mumford

Jan 20

BSA High Fives

WINNERS

James Clark    Daniel Agar    Joseph, David & Jill Newsome

RUNNERS UP

Geoff & Anne Whitehead   Roger & Diane Ellis   Janet Clark

Jan 14th

County Fours

WINNERS

Bronagh & Lee Toleman   Danny Langdon    Lawrence Moffatt

RUNNERS UP

Lynda Tranmer    Jill Newsome    Ann & Geoff Whitehead

 

The Galtres Centre - NYSMBA home venue

FOURS quarter finals

 

"Looks like we're 4 or 5 down here !"

Jan 13th

County Singles

WINNER - David Newsome

RUNNER UP - Bronagh Toleman

(The guy with all the badges is Chairman Joseph Newsome)

Dec 17th

Junior Championships

 

  

 

JUNIOR CHAMPION & RUNNER UP

Daniel Agar and Matthew Guise

TARGET COMPETITION RUNNER UP

Joe Harrison

 

(all photos with Chairman - Joseph Newsome)

Dec 16th

North Duffield Triples

 

 

 

The contestants in seasonal garb

WINNERS

Pat Jones  Robert Mumford and Pat Beardsley

RUNNERS UP

Bruce & Pauline Fryer and Dave Randon

3rd

Roger & Diane Ellis and Samantha Stacey

Winner of the "Jumpers & Earings"

Francis Boatman

(pictured with Roberta Pullen - NDSMBC President)

Dec 3rd

CC Triples

WINNERS

Lee & Bronagh Toleman and Lawrence Moffatt

RUNNERS UP

Francis Boatman  Steve Duffin  Danny Langdon

Mission Control

Richard Good    Mark & Hayley Agar

Dec 2nd

CC Pairs

                 

 

   

WINNERS and RUNNERS UP

Lee Toleman and Danny Langdon      Joseph and David Newsome

 

SORTING IT ALL OUT

Umpire Richard Good in action

 

ZZZZZZZZzzzzzzz!

Wake me up when its all over

 

Nov 25th

CC Mixed Fours

WINNERS

Lynda Tranmer Jill. Joseph & David Newsome (with Arthur Jackson)

RUNNERS UP

Pat Lawrie  Daniel Agar  Lauren Finch  Roger Green (with Joseph Newsome)

Nov 18th

CC Over 55 Pairs

 

   

WINNERS

Geoff & Anne Whitehead with  Chairman Joseph Newsome

 

Rod Dawson looking for the right line (!)

 

Enthralled spectators enjoying the Final

 

Nov 12

Remembrance Sunday

 

 

Teams lineup ready for 2 minutes silence

 

Premier Team v Cheshire

(+ Andrew Mather)

 

Oct 8

B v Durham

NYSMBA vice chairman Rose Haynes presents Pat Jones 

with her "100 county games" trophy

Oct 7

B v A

'B' team

 

 

Birthday boy Derek Beardsley

Sep 25th

A  v  B

 

B team Captain Pat Jones presents Rose Haynes

with her "100 county games" trophy

--------------------------------------------------------------------------

Derrick - "Looks like 1 to you Sue?"

Sue - "No...I'll have a measure for 2 please."

Derrick - "Blast!  Just have to try and win the next end then!"

Aug 20th

Betty Oliver Mixed Pairs

WINNERS

Gill Fletcher and Harry Welch

(with Chairman Pat Jones)